My Blog

Kısayol virüsü nasıl temizlenir?

No comments

Usb Flash sürücünüze baktığınızda dosyalarınıza ait çokça  kısayol görüyorsanız ve bu kısayollara tıkladığınızda birşey olmuyorsa, ikonları kısayollara benzeren klasörler varsa, kısayol virüsü usb flash sürücünüze bulaşmış demektir. Kısayol virüsü USB belleklere bulaşıp, usb bellek içerisinde bulunan herşeyi kısayola çevirir. Kısayol virüsü sistemi yavaşlatabilir, bilgisayarın yeniden başlamasına sebep olabilir. Kısayol virüsü temizlenmediği takdirde çalışan programların hata vermesine sebep olabilir. USB bellek, Usb sürücüler, Usb Flash Diskler bu virüsün hedefi konumundadır.

Kısayol virüsü nasıl temizlenir aşağıda anlatılmıştır.

Kısayol Virüsü Nasıl Temizlenir?

Kısayol virüsü temizleme adımları:

 1. Autorun Exterminator programını indirin.
 2. linkinden indirebilirsiniz.
 3. İndirdiğiniz zip doayasında içerisindeki AutoRunExterminator.exe dosyasını iki kere tıklayın ve çalışsın.
 4. AutorunExterminator yazılımı usb sürücülerdeki autorun.inf dosyasını pasif hale getirmek için kullanılır.
 5. Daha sonra Başlat’tı Tıklayın, Programları ve dosyaları ara (XP kullanıcıları çalıştıra tıklamalı), veya Windows tuşu ve R tuşuna aynı anda basın, çalıştır kısmına cmd yazın enter tuşuna basın.
 6. Komut istemi ekranına  şu komutu uygulayın. G harfi USB sürücünüze atanan harfi temsil eder. Siz size uygun değeri yazın
  attrib -h -r -s /s /d G:\*.*

  Enter tuşuna basın.

 7. Kaybolan tüm dosyalarınız görünür hale gelecektir.
 8. Uzantısı  *.exe olan bilmediğiniz tüm dosyaları silin.

Kısayol virüsü temizleme işleminin tam anlamıyla başarıya ulaşması için aşağıdaki işlemleride yapmanız şiddetle önerilir.

Bilgisayarınızda Antivirüs yazılımı yoksa buradan ücretsiz linkinden ücretsiz antivirüs yazılımı edinebilirsiniz.

Bu işlemlerden sonra bilgisayarınızda virüs taraması yapmanız gerekecektir. Online Virüs Taraması virüsler, solucanlar, Truva atları ve casus yazılımlar da dahil olmak üzere, çeşitli tehditleri saptamanızı ve yok etmenizi sağlayabilir. Kısayol virüsü temizleme işleminde son adım online tarama yapmak.

İşletim sisteminize göre  Taramayı Başlat 32 bit veya Taramayı başlat 64 bit seçebilirsiniz. Bu nedir bir fikriniz yoksa, 32bit seçebilirsiniz.

Kısayol virüsü temizleme işleminden sonra bilgisayarınızda antivirüs yazılımı yoksa acilen bir antivirüs yazılımı edinin, varsa antivirüs yazılımınızı güncelleyin.

cell phone gps tracker

Kısayol virüsü nasıl temizlenir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir