My Blog

Ekran kartında dikey yatay çizgiler oluştu ne yapabilirim ?

No comments

 

EKRAN KARTI FIRINLAMASI


Ekran kartlarının en büyük sorunlarından ve en sık karşılaşılan sorunlarından biri olan yatay veya dikey çizgiler benimde başıma geldi. Biraz araştırdıktan sonra bunun ani hava değişimlerinde işlemci ve ram gibi entegrelerin içinde bulunan bakırların veya diğer iletişim parçalarının kendisini salarak ayrılma meydana gelmesinden kaynaklanmakta olduğunu öğrendim. Bunun için bir çok kişi işlemciyi yukarıya gelecek şekilde bırakarak yüksek ısıya maruz bırakıp entegre içindeki bileşenin tekrar birbiri ile bağlantı kurmasını sağlıyor ya da en azından umuyor :).
Normalde internete bakıldığında bir çok yol olduğunu gördüm.
1 -) Çakmak ile entegre ve ram ısıtmak
2 -) Fırınlamak
3 -) Mikrodalgaya atmak
4 -) Sıcak Hava pompası uygulamak ( ben bunu seçtim )
Öncelikle ekran kartımız üzerinde sökülebilecek ne varsa söküyoruz. Fan – soğutucu ve yanmaması için kağıtlar v.s.
Sonra mümkünse tiner ve fırça yardımı ile güzelce ekran kartını ön ve arkalı olmak üzere temizliyoruz. GPU üzerinde macun kalmasın.
Eğer ekran kartının altında ram var ise önce alttaki bölüme işlem yapın sonra üstüne işlem yapın. Ben her ram için ortalama 10 sn den yaklaşık 3-4 defa üzerinde sıcak hava üfleyerek gezdirdim. sıcak havayı 250 dereceye ayarladım. işlemci üzerinde sanki sprey boya yaparcasına 2-3 defa geçtim. Bu işlem yaklaşık 5-6 dakikamı aldı. Fırında 200 derece 5-8 dakika arası bekletiyorlar. İşlem bittikten sonra malum ekran kartına dokunmak pek mümkün olmuyor. Soğumaya başlayan ekran kartına macun soğutucu ve fan ilave edip bilgisayara yerleştirdim. Sonuç mükemmel. Sıkıntı ortadan kalkmış olup ekran kartı eskisi gibi işlem görüyor.
Hayırlı olsun :)… He is disappointed when he scores poorly on the http://collegewritingservice.org test

Ekran kartında dikey yatay çizgiler oluştu ne yapabilirim ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir